Ennen avioliittoon vihkimistä esteet tutkitaan. Tutkintapyyntölomakkeen voi tilata maistraatista. Avioliittoon aikovien on allekirjoitettava vakuutus siitä, että aiotulle avioliitolle ei ole estettä. Lisäksi vihkiparin on ilmoitettava, mitkä sukunimet puolisot ottavat käyttöönsä.
Avioliittoon aikovien ei tarvitse mennä henkilökohtaisesti rekisterinpitäjän luo, vaan lomakkeen voi allekirjoittaa myös kotona ja palauttaa postissa maistraattiin. Tällöin lomakkeeseen tarvitaan kahden todistajan allekirjoitukset.
Kun avioliiton esteiden tutkija on todennut, että aiotulle avioliitolle ei ole esteitä, avioliittoon aikoville annetaan tästä todistus.
Todistusta ei saa antaa aikaisemmin kuin seitsemäntenä päivänä siitä, kun tutkintapyyntö jätettiin. Todistus on voimassa neljä kuukautta. Todistus on jätettävä maistraattiin ennen vihkimistä.
Avioliiton esteet tutkitaan Suomen lain mukaan, jos toinen avioon aikovista on Suomen kansalainen tai hänellä on asuinpaikka Suomessa. Muissa tapauksissa heidän on ennen vihkimistä jätettävä esteiden tutkijalle todistus kotimaansa viranomaisilta, jossa osoitetaan, että suunnitellulle avioliitolle ei ole esteitä. Mikäli toinen avioon aikovista tulee muualta kuin Suomesta, on avioliiton esteiden tutkimiseen varattava runsaasti aikaa.
Jos vihkimisen toimittaa ulkomaan viranomainen ulkomailla, voivat avioliittoon aikovat saada esteiden tutkijalta Suomessa todistuksen oikeudestaan mennä avioliittoon.
Jos avioliitto on solmittu ulkomailla, tulee vihkimisestä esittää rekisteröintiä varten todistus maistraatille. Ulkomailla asuva Suomen kansalainen voi esittää vihkimisasiakirjat myös Suomen sikäläiselle edustustolle, joka ilmoittaa vihkimisestä rekisterinpitäjälle Suomessa.
Katso myös: Avioliitto; Avioliittoon vihkiminen.